גופי תאורה מוגני מים מספקים פתרון בסביבות בהן קיימת חשיפה למים, לחות או משקעים במידה גבוהה. גוף תאורה מוגן מים, אינו זהה לכל גוף תאורה רגיל, מכיוון שהוא כולל אלמנטים שמעניקים לו אטימות מלאה מפני מים, מה שמאפשר לו להאיר ביום ובלילה, מבלי להיות מושפע ממזג האוויר.

בנוסף, גוף תאורה שכזה צריך לגלות עמידות לאורך זמן, ללא הצורך בתחזוקה תכופה. כאשר הוא עומד בכל הדרישות, הוא יוכל לעמוד גם בתנאים קשים.

מה זה דירוג רמת אטימות IP?

דרוג IP עוזר לסווג את רמת האטימות שיש למכשיר מסוים, ובמקרה הזה לגופי תאורה, מפני אבק או מים. באמצעות הדירוג של המכשיר ניתן לדעת בדיוק מהי רמת העמידות שלו, כאשר ישנם גופי תאורה שאינם עמידים למים כלל, ישנם כאלו שיגלו עמידות בפני השפרצה, טיפול מים או רסס מים בלבד, וישנם גופי שיכולים לעמוד בפני סילוני מים עוצמתיים ואפילו טבילה.

כאשר מדובר בגופי תאורה אטומים למים, הרי שהדירוג שלהם בפני אטימות למים יהיה גבוה כך שיוכלו לתפקד גם בתנאי מזג אוויר קשים. כתוצאה מכך, גם אם הם יבואו במגע עם מים, למים לא תהיה עליהם השפעה כלל.

מה צריך לבדוק כאשר קונים גופי תאורה מוגני מים?

כמובן שצריך לבדוק את הדירוג לפני שקונים גוף תאורה מוגן מים ולוודא שרמת האטימות מתאימה לאופי השימוש. כך למשל יהיו גופי תאורה שכן יוכלו לעמוד בסילוני מים עוצמתיים, אך יתקשו לגלות עמידות בטבילה, מה שיוביל לכך שאם יחדרו לתוכם כמויות גדולות של מים, הן ישפיעו על פעולתם התקינה.

כמו כן הדירוג יקבע את מידת ההתאמה לסביבה. ישנם מכשירים שמתאימים לאזורים החשופים למים ברמה בינונית, ולכן יתקשו לתפקד למשל באזורים בהם יש כפור, גשמים או שלגים בתדירות גבוהה או לחלופין תנודות טמפרטורה גבוהות על בסיס יומיומי.

מנורת תלייה אטומה למים

כיצד ידורגו גופי תאורה מוגנים לחלוטין בפני מים?

הדירוג של גופי תאורה אטומים למים יהיה IP69K. גופי תאורה מוגני מים אלו יוכלו לעמוד בטמפרטורות גבוהות, כמו גם בשטיפה ובלחץ גבוה של מים. הם יהיו עמידים בפני אבק ברמה גבוהה, ותהיה להם הגנת מגע מלאה, מה שמבטיח שמים לא יוכלו להיכנס לתוכם משום כיוון. כמו כן הם יהיו עמידים גם בפני טבילה ארוכת טווח במים עמוקים ותהיה להם הגנה מפני סילון מים עוצמתי בלחץ מוגבר. כתוצאה מכך, יהיה אפשר להשתמש בהם בסביבות שחשופות למים על בסיס קבוע.

אילו שימושים אפשריים יכולים להיות לגוף תאורה מוגן מים?

לרוב גוף תאורה מוגן מים מיוצר כמנורת לד, ווידוע כחסכוני באנרגיה ועמיד. גופי תאורה אלו יכולים לשמש למגוון יישומים כמו למשל לבתי ספר, חניונים, אזורים ציבורים, מתקנים תעשייתיים, מתקנים ממשלתיים, מתקנים לעיבוד מזון, מקומות רטובים כמו מתקני שטיפת מכוניות, או תחנות דלק, אזורים עם עומסי תנועה רבים ועוד.

לסיכום,

גופי תאורה מוגני מים הפכו למאוד שימושיים בסביבות חיצוניות מסוגים שונים. תאורת לד אפילו לקוחת את היתרונות שהם מציעים צעד אחד קדימה, ומציעה על הדרך גם יעילות אנרגטית, חיסכון בעלויות ותוחלת חיים ארוכה להפליא. לכן זו צריכה להיות הבחירה הראשונה שלכם, כאשר אתם שוקלים להתקין תאורה שתגלה עמידות בפני תנאי חוץ ורטיבות.