השמש מהווה את מקור האנרגיה של כדור הארץ. האור משפיע על בריאות האדם ועל הדרך בה תופסים אנשים את העולם ומגיבים אליו. לכן, תוספת של אור לסביבה חשוכה יכולה לשמש גם כאמצעי ריפוי עבור בעיות נפשיות שונות.

פעם נקראו גופי תאורה “מנורות”. היום הם נקראים התקני תאורה או גופי תאורה. תואר זה מכסה מגוון רחב מאוד של אמצעי תאורה מכל המינים והסוגים, החל מתאורה נסתרת ומתוחכמת ועד להצבת מנורות על שולחנות פינתיים דקורטיביים.

גופי תאורה עצמאיים

גופי תאורה, דוגמת מנורה עומדת או מנורת שולחן, המתחברים לשקע חשמלי באמצעות כבל שבקצהו תקע, זקוקים להתקנה הפשוטה ביותר. יחד עם זאת, יש לתת את תשומת הלב על מספר נקודות:

על החיבור להיות יציב, רצוי שכבל החשמל לא יתגולל על הרצפה על מנת למנוע סכנת היתקלויות ורטיבות, ועל מתג ההפעלה להיות ממוקם בצורה נגישה ונוחה.

ספוטים והתקנת גופי תאורה נסתרים

ספוטים שאינם נסתרים מותקנים בדרך כלל באותה צורה בה מותקנים גופי תאורה רגילים, למעט המקרה בו הם זקוקים לשנאי חיצוני שאינו מהווה חלק מגוף התאורה. במקרה זה, יש לשקול היכן לחבר ולהציב את השנאי, ובדרך כלל הוא יותקן במקום נסתר, כגון מעל תקרה דקורטיבית.

על התאורה להיות מספיק חזקה על מנת ליצור אפקט של הגדלת המרחב, אך אסור לה להיות מסנוורת ובוהקת. אור מסנוור משפיע לרעה על התנהגות האנשים במקום, והוא מעורר רוגז וחוסר נוחות.

על מנת להימנע מכך, יש להשתמש בתאורה שאינה ישירה, המכוונת את האור כלפי הקיר או התקרה. בסוג תאורה כזה מקור האור מוסתר, אך הוא ניתן לוויסות בצורה כזאת שימלא את החדר.

דרך נוספת לוויסות האור היא לדאוג לכך שהוא יעבור דרך מסנן, המפזר אותו בצורה נעימה. כך או אחרת, אין להשאיר נורות חשופות.

באמצעות מיקוד האור, כגון על תמונות או צמחים, ניתן להעצים את השפעתו. למשל, מיקוד אלומות עור על תמונה אמנותית, תדגיש את נוכחותה ותוסיף משמעות לפינה כולה.

חשוב לכוון את תאורת הספוטים על אובייקטים אותם מבקשים להדגיש ולהימנע מלכוון אותם אל פני האנשים.

תאורת לדים

בעשורים האחרונים חלה התקדמות ניכרת בטכנולוגיית התאורה, הנובעת מתכנון תאורה טוב יותר ושימוש בהתקני תאורה יעילים יותר, דוגמת נורות, לדים ועוד. התקדמות זו מובילה לשיפור משמעותי בטיב התאורה וחסרון ניכר באנרגיה.

המצאת תאורת לד הינה אחת מההמצאות הגדולות של המאה העשרים. למרות שמדעני החשמל הראשונים לא ידעו שהם יוצרים משהו אשר ישנה את הדרך בה רואה העולם את הדלקת האורות, התברר בעשור האחרון כי תאורת לד מהווה את גל העתיד של התאורה.