מעצב תאורה מיומן יוכל לקבוע את התאורה שלו על בסיס טעם הלקוח בעיצוב, הרגליו האישיים, השימוש בחלל ובתקציב. הוא יוכל לספק תכנית מותאמת אישית על מנת לענות על צרכים אלה. גם אם מבקש הלקוח רק להוסיף קצת אור לחלל, ומתכנן לעשות זאת בעצמו, עדיין מומלץ לו ליהנות מהידע והייעוץ המקצועי של מומחה ביישומי תאורה. 

הדבר נכון גם לגבי קבלן המעצב מבנה גדול או עומד לבנות מבנה חדש, יהיה חכם מצידו לחפש את מעצב התאורה איתו הוא מרגיש בנוח עוד בשלבי התכנון המוקדמים.

עיצוב תאורה הוא אחד ההיבטים החשובים ביותר של מבנה, מבפנים ומבחוץ. מומחה תאורה טוב יהיה מסוגל להציע תאורה יוקרתית וחדשנית, ורעיונות עיצמוביים אותם ניתן לשלב בתוך העיצוב המבני.

סיבה נוספת להשתמש בשירותיו של מעצב תאורה היא על מנת לשלב אותו בתכניות הבניה בשלב מוקדם על מנת שכל היבט של העיצוב, החל מחיווט חשמלי ועד להתקנת אביזרים, יעשה בצורה קלה יותר עוד בשלבים הראשונים של הבניה. מפרספקטיבה תקציבית, מדובר גם בצעד נבון כלכלית.

לא יותר מידי, לא מעט מידי

תאורה היא נושא שלעיתים קרובות נלקח כמובן מאליו. בדיוק כשם שאין מצופה מעובדים לשבת בחדר קר על רהיטים לא נוחים, כך אין לצפות מהם לספק עבודה יצרנית בתאורה גרועה.

כשזה מגיע לתאורה טובה, רוב האנשים חושבים על כמות. אבל כמות היא רק מרכיב אחד מתוך מכלול של תאורה טובה. נכון יותר יהיה להתחשב ברמת האור הדרושה לצרכי החלל המסחרי, ולעצב את התאורה בהתאם.

איכות האור אינה נקבעת אך ורק על ידי מקורות האור הישיר. מחקר מציין כי, במקומות דוגמת משרדים וכיתות לימוד, קירות בהירים תורמים לתאורה. כאשר משטחי חדר נתפסים כעמומים מידי, יכול החלל לתת תחושה של כהות, ללא קשר לרמת האור המותקנת בו.

דרך אחת להפוך חדרים לבהירים היא להציב מנורות נכונות על התקרה והקירות, לצד מקורות אור עקיפים. משטחים אלה משמעותיים עבור מקור האור בחדר. סוג האביזר הנפוץ ביותר עבור תאורה עקיפה ברוב החללים המסחריים הוא ניאון התליון הליניארי. סוג תאורה זה ניתן להשגה בכל הצורות, הסגנונות והמחירים.

גורם חשוב נוסף באיכות התאורה הוא איזון בהירות. הבהירות היחסית של משטחים שונים בשדה הראיה, אינה חייבת להיות שונה מידי בחלל מסחרי פתוח. כאשר קיימת תאורה מוגברת מידי על מחיצות תאים, משטחי חלל דוגמת קירות, תקרות וחלונות, יכול הדבר לגרום לעייפות וחוסר נוחות.

בהירות פני השטח תלויה לא רק במספר גופי אור המספקים תאורה, אלא גם במאפיינים הרעיוניים ממנו בנוי החלל. חדר בעל קירות לבנים ייתן תחושה שונה לחלוטין מחדר בעל חיפוי עץ כהה, גם אם משתמשים בשניהם באותה כמות אור.

מחקרים מצביעים על העובדה כי שליטה בתאורה משפרת את שביעות רצון המשתמשים בה. העדפות תאורה הן שונות ומשתנות בין אנשים, ממש בדומה לכל דבר אחר.